آشنایی با مدافعان حرم دسته‌بندی نشده

شهید مدافع حرم سید احسان حاجی حتم لو

شهید مدافع حرم سید احسان حاجی حتم لو

معرفی شهید
نام و نام خانوادگی : سید احسان حاجی حاتملو
نام پدر:
محل تولد: گرگان
تاریخ تولد : ۶۳/۱/۱
تاریخ شهادت: ۹۳/۱۱/۱۳
محل شهادت: حلب، سوریه
محل دفن: گرگان
وصعبت تاهل: متاهل
تعداد فرزندان : ۱

زندگی نامه
شهید حتم‎لو از کودکی پسری مومن بود و همیشه سعی می‎کرد حق کسی را پایمال نکند. این شهید مدافع حرم همواره زیارت عاشورا می‎خواند و نمازش ترک نمی‎شد و در طول زندگی بدون به افراد بی‎بضاعت کمک می‎کرد به طوری که بدون آن که ما متوجه بشویم در روزهای پنجشنبه و جمعه بر روی ساختمان‎های مردم بدون آن که خودش را معرفی کند کار می‎کرد.
سید احسان از پاسداران تیپ ۴۵ جوادالائمه گرگان، بزرگ ترین آرزویش شهادت بود و چند بار به برای مبارزه با داعش و گروه‎های تکفیری به عراق، سوریه و لبنان اعزام شده بود و در بار آخر که به شهادت رسید ۱۳ روز در سوریه بود.
پیکر این شهید مدافع حرم شنبه ۱۸ بهمن ماه به گرگان منتقل و مراسم استقبال از شهید سید احسان حاجی حاتملو ساعت ۱۶ در میدان بسیج شهر با حضور عموم مردم شهید پرور شهر گرگان برگزار شد. همچنین مراسم وداع با پیکر مطهر شهید بعد از نماز مغرب و عشا در آستان مبارک امامزاده عبدالله گرگان برپا شد.
همچنین مراسم تشییع پیکر مطهر این شهید بزرگوار با حضورخانواده شهید، مسئولان و مردم شهید پرور گرگان امروز، یکشنبه، ساعت ۸ صبح از بهداری سپاه ناحیه گرگان آغاز و تا گلزار شهدای امامزاده عبدالله(ع) برگزار شد.

خاطرات و گزارشات
نحوه شهادت:
سید احسان در مسیر آزاد سازی روستا و کمک به مردم آن روستا به شهادت رسید، گفت: زمانی که می‎خواستند به مردم روستا غذا برسانند نیروهای تکفیری داعش متوجه شدند و با خمپاره آنها را هدف قرار دادند و ابتدا سید با بی‎سیم اعلام کرد که « علمدار دارند» یعنی تعدادی از افراد شهید شدند اما بعد صدای بی سیم قطع شد و همرزم عراقیش اعلام کرد که سید شهید شده است.
همسر شهید:
مراسم عقدمان را در جوار مزار شهدای گمنام برگزار کردیم و نام فرزندمان را احسان قبل از تولد فرزندش انتخاب کرد
کردند. اگرچه چشمان پدر نتوانست تولد پسرش سیدمحمدطاها را نظاره‎گر باشد و شیرینی پدر شدن را لمس کند و پرتاب خمپاره و اصابت ترکش در سوریه موجب شهادتش شد.
بزرگ‌ترین آرزوی همسرم شهادت بود که این آرزو بعد از پنج سال و دو ماه از زندگی مشترک به اجابت رسید.مداومت به خواندن زیارت عاشورا و خواندن دو رکعت نماز حضرت فاطمه زهرا (س) بعد از هر نماز صبح از ویژگی‎های منحصربه فرد همسر شهیدم بود به گردن سیداحسان سبب می‎شود تا در سیزدهمین روز حضورش در سوریه جام شهادت را بنوشد.
شعری که همسر شهید سید احسان حاجی حتملو به شهید تقدیم کرده بود
قرار بود که عمری کنار هم باشیم
که بی قرار هم و غمگسار هم باشیم
اگر زمین و زمان بهم ریزد
باز من و تو تا به ابد در مدار هم باشیم
کنون بیا که بگرییم بر غریبی هم
غریبه نیست بیا سوگوار هم باشیم
نگفتی ام ز چه خون گریه میکند دیوار
مگر قرار نشد رازدار هم باشیم
مگر زچه، رو گرفته ای از من
مگر چه شد که چنین شرمسار هم باشیم
به دست خسته تو دست خسته ام نرسید
نشد که مثل همیشه در کنار هم باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *