آشنایی با مدافعان حرم دسته‌بندی نشده

شهید مدافع حرم سجاد عفتی

شهید مدافع حرم سجاد عفتی

ملت ایران در آرامش است چراکه مردان مدافع حرم، مردانی از جنس نور برای دفاع از اسلام و ایران به سوریه رفته و در برابر دشمنان اسلام مبارزه می‌کنند تا مبادا پایشان به ایران اسلامی برسد.

راستی چقدر غریبانه شهدای مدافع حرم پرپر شده و حتی کمتر کسی از خبر شهادتشان باخبر می‌شود.

شهدای مدافع حرم از جان و مال و زن و فرزند خود می‌گذرند و تلاش می‌کنند به حضرت زینب (س) بپیوندند ولی امثالی مانند من غرق در مادیات و زندگی روزمره هستیم.

یکی از فدائیان حضرت زینب (س) شهید سجاد عفتی متولد ۳۰ تیر سال ۱۳۶۴ است که روز جمعه ۲۹ آذرماه میهمان آبیکی‌ها بود و مردم و مسئولان شهرستان آبیک نیز به نحو احسن از این مهمان برگشته از حرم حضرت زینب (س) استقبال کردند و شهر آبیک عطر و رنگ دیگری یافت.

برای آشنایی بیشتر با شهید سجاد عفتی به سراغ پدر و مادر شهید و همسر این شهید بزرگوار رفتیم و گزارشی تهیه کردیم که در پی می‌آید.

پدر شهید سجاد عفتی که یکی از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبیک اظهار کرد: دارای چهار فرزند دختر و پسر هستم که سجاد فرزند دوم و پسر نخست خانواده بود.

صادق عفتی افزود: پسرم سجاد در دوران نوجوانی در مسجد محله فعالیت داشت و در واقع در مسجد رشد یافت و در فعالیت‌های شهری همواره حاضر بود و شرکت می‌کرد.

وی ادامه داد: سجاد با توجه به اینکه بنده نظامی بودم از روی حساب و کتاب با بنده صحبت می‌کرد و روی حرف من حرفی نمی‌زد.

پدر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی خاطرنشان کرد: سجاد بیشتر در خودش بود و از روحیه بسیار بالایی برخوردار بود.

عفتی تصریح کرد: فرزندم برای مقابله با تکفیری‌ها در عراق و جنگ با داعش در سوریه سه بار از من اجازه گرفت ولی یک بار هم پاسخ منفی یا همان خیر بر زبانم جاری نشد با اینکه می‌دانستم جوان است؛ او دستم را می‌بوسید و من هم پیشانی‌اش را می‌بوسیدم.

وی اضافه کرد: هیچ‌گاه با رفتنش مخالفت نکردم چون می‌دانستم از دستش می‌دهم این در حالی است که سجاد با تمایل و خواست خودش به عراق و سوریه رفت و اجباری نیز در میان نبود و به خواسته خودش که همان شهادت بود، دست یافت.

پدر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی خاطرنشان کرد: سجاد برای اینکه با رفتنش به سوریه موافقت شد دو هفته پشت سر هم روزه گرفت و بالاخره به منطقه رفت.

عفتی اذعان کرد: سجاد در زمان وقوع فتنه سال ۸۸ به همراه سایر بسیجی‌ها دو ماه در تهران بود و در برابر اراذل و فتنه‌گران مقابله می‌کرد و کمتر به منزل می‌آمد.

وی افزود: هر جا حرکت و درگیری علیه انقلاب و نظام رخ می‌داد سجاد همیشه پای کار بود و وارد میدان می‌شد و در واقع مرد میدان بود.

پدر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی ادامه داد: دو روز پیش از شهادتش که آخرین تماسش بود خطاب به من گفت، مواظب همسر و دخترم باشید و من نیز گفتم حتما، تا نگران نباشد.

عفتی اضافه کرد: یکی از دوستانش تعریف می‌کرد دو روز پیش از شهادت، سجاد که در حرم حضرت زینب (س) حضور داشت، بسیار خوشحال بود و انگار یک متر در هوا راه می‌رود و احساس می‌کرد سجاد سبک شده که این بیانگر شوق رفتنش بود.

از دوری فرزندم دلتنگ می‌شوم ولی به تقدیمش افتخار می‌کنم

پدر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی مطرح کرد: از دوری فرزندم ناراحت بوده و غمگین می‌شوم ولی با افتخار سرم را بلند می‌کنم که فرزندم جانش را برای دین اسلام، رهبر و انقلاب فدا کرده است.

عفتی با اشاره به تفاوت شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم یادآور شد: این دو نوع شهادت بسیار با هم متفاوت است چراکه در هشت سال دفاع مقدس برای انقلاب و دین و مملکت در داخل کشور جنگیدیم و ایستادگی کردیم ولی شهدای مدافع حرم در خارج از کشور و دفاع از حریم اهل‌بیت (ع) و انقلاب اسلامی در خاک سوریه مبارزه کرده و به شهادت رسیده‌اند.

وی افزود: سجاد با اینکه همسر و فرزندش را دوست داشت ولی چون به دنبال شهادت بود، دو هفته روزه گرفت تا رفتنش به سوریه قطعی شود یعنی دلش را پاک کرد و به مقام والای شهادت دست یافت.

عفتی ادامه داد: سجاد، فرزند شهیدم پیش از رفتنش به سوریه به همسرش حتی قبرش را در جوار همرزم شهیدش مصطفی‌ صدرزاده نشان داده و مشخص کرده بود.

پدر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی اظهار کرد: سجاد اعتقاد داشت اگر سوریه را خط مقدم قرار ندهیم فردا روز داعش به ناموس و کشور ما هم رحم نکرده و باید در شهرها با داعش بجنگیم، بنابراین در همان سوریه و خط مقدم دشمن را نابود کرده و جرأت ورود به کشور را نمی‌دهیم.

عفتی با اشاره به انتخابات پیش رو افزود: مردم باید هوشیار بوده و افراد اصلح‌تر را انتخاب کنند که پیرو ولایت بوده و اصل ولایت فقیه و انقلاب را نیز قبول داشته باشد چراکه خون بسیاری به پای انقلاب ریخته شده که باید پاسدار این خون‌ها باشیم.

وی ادامه داد: مسئولان اگر به وظیفه و مسئولیت‌هایی که بر عهده‌شان نهاده شده، به نحو احسن عمل کنند دیگر خون شهدا پایمال نمی‌شود.

پدر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی خاطرنشان کرد: مردم باید در انتخاب مجلس خبرگان رهبری دقت لازم را داشته باشند و افراد لایق و دارای بینش کافی را انتخاب کنند که دنباله‌رو ولایت فقیه نیز بوده و آن‌چه در باره ولایت فقیه در قانون اساسی آمده است را قبول داشته باشد.

به گزارش فارس، پدر شهید سجاد عفتی که یکی از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع است ۲۰ روز مانده به ازدواجش به منطقه عملیاتی می‌رود گرچه وی شوق و ذوق شهادت را داشت ولی این توفیق نصیبش نمی‌شود و به قول خودش شهادت نصیب فرزند عزیزش سجاد می‌شود.

در ادامه برای مصاحبه به خدمت مادر شهید سجاد عفتی رسیدم مادری که با چهره‌ای مهربان و صبورانه به سؤالات پاسخ داد که لذت این همنشینی را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم.

سجاد راه نیمه تمام پدرش را طی کرد

مادر شهید سجاد عفتی در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در آبیک گفت: سجاد با شهادتش ما را سرافراز و با رفتنش راه نیمه تمام پدرش که از جانبازان است را طی کرد و به پایان رساند.

فاطمه جمالی افزود: خدا را شاکر هستم که پسرم برای ما افتخار آفرید و امیدواریم به حق حضرت زینب (س) در روز قیامت شفیع‌مان باشد.

وی ادامه داد: سجاد گرچه وابسته به همسر و فرزندش بود ولی دلش اینجا نبود و وقت رفتن به سوریه واقعاً نورانی شده بود.

مادر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی خاطرنشان کرد: سجاد اذعان می‌کرد، همه می‌گویند امام رضا (ع) غریب است ولی حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) بسیار غریب هستند و حرم این بزرگواران خلوت است که عکس‌هایی که برای ما ارسال می‌کرد مظلومیت این دو بانوی اسلام برای ما مشهود بود.

جمالی بیان کرد: ناراحتی‌ام برای سجاد به خاطر دلتنگی‌هایم بوده و امید است خدای متعال لیاقت بدهد ادامه‌دهنده راه این شهید و همه شهدا باشیم تا شرمنده ائمه اطهار (ع) و شهدا نشویم.

وی افزود: مسئولان باید به قول‌هایی که به مردم می‌دهند، عمل کنند و لازم است مردم و مسئولان پیرو مقام معظم رهبری بوده و حرمت خون شهدا و ایثارگری جانبازان را حفظ کنند و اجازه ندهند خون شهدا پایمال شود.

مادر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی اضافه کرد: سجاد در آخرین تماس تلفنی خود که روز جمعه ۲۷ آذر ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه بود، گفت که مادر حلالم کنید اگر کم تماس می‌گیرم و مواظب دخترم ثنا و همسرم سعیده باش و حواست به بابا نیز باشد.

هیچ مخالفتی برای رفتنش به سوریه نداشتم

جمالی خاطرنشان کرد: سجاد می‌دانست که به شهادت می‌رسد حتی یک هفته پیش از رفتنش در شب جمعه در خواب دیدم که سجاد در چهار راهی ایستاده است و یکی از دوستانش به دنبالش آمده بود که این خواب سبب شد سراسر وجودم را اضطراب فرا بگیرد برای کسی جز یکی از نزدیکان تعریف نکردم.

وی عنوان کرد: همه فرزندانم در خط امام خمینی (ره) و انقلاب هستند ولی سجاد فعالیت‌های بیشتری داشت و با بچه‌های مسجد امیرالمؤمنین واقع در محله کهنز شهرک سپاه در صحنه‌های مختلف حضور داشت.

مادر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی افزود: در هر جا که اغتشاش و درگیری و حرکتی از سوی منافقان علیه انقلاب و رهبری صورت می‌گرفت، سجاد آن جا حضور می‌یافت که نمونه‌اش مقابله با اراذل و اوباش فتنه سال ۸۸ بود.

جمالی ادامه داد: فرزند شهیدم بسیار فهمیده، مؤدب، باگذشت، بسیار بامحبت و مهربان بود و با همه این‌گونه رفتار می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: من اصلاً هیچ مخالفتی برای رفتنش به سوریه نداشتم چراکه از آغاز انقلاب در خط رهبری و انقلاب بوده‌ایم و ۲۰ سال است که پدرش جانباز است.

مادر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی گفت: به سجاد گفتم همسر و فرزندت تنها هستند ولی می‌گفت، خدا بزرگ است.

جمالی افزود: سجاد هر زمانی که اشتباهی از وی سر می‌زد سرش را پایین می‌انداخت و در چشم من نگاه نمی‌کرد.

سجاد ورزشکار و مربی کشتی بود

همسر شهید سجاد عفتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبیک اظهار کرد: با سجاد نسبت فامیلی داشتم و پسرخاله‌ام بود که یک هفته پس از ازدواج به استخدام سپاه درآمد.

سعیده جمالی افزود: سال ۸۸ به عقد سجاد درآمدم و پس از ازدواج، سال ۹۰ دخترم ثنا به دنیا آمد.

وی ادامه داد: سجاد ورزشکار و مربی کشتی و بسیار مهربان بود ولی معرفت، بارزترین ویژگی ایشان که زبانزد عام و خاص بود و دوستان بسیاری داشت.

همسر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی خاطرنشان کرد: به دلیل قبولی بنده در یکی از مؤسسات آموزش عالی در مقطع کارشناسی، از اردیبهشت ماه در شهر آبیک ساکن شدیم ولی سجاد محل خدمتش شهریار بود و رفت و آمد می‌کرد.

جمالی تصریح کرد: سال گذشته سجاد دو بار برای مقابله با تکفیری‌ها به عراق رفته بود که پس از عید امسال در تکاپو بود تا به سوریه برود به ویژه پس از شهادت دوستش مصطفی صدرزاده از شهدای مدافع حرم، شهید عفتی دیگر قرار نداشت و حتی یک بار به سوریه پرواز داشت که پروازش کنسل شد.

همسر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی بیان کرد: زمانی که به سجاد می‌گفتم به سوریه نرود در پاسخ می‌گفت، این جنگ متصل به جنگ ظهور امام زمان (عج) است اگر امروز نروم یک تا دو سال دیگر همه باید برویم.

جمالی اذعان کرد: سجاد هیچ‌گاه در کارش کلمه نه را نمی‌آورد و به نرفتن فکر نمی‌کرد و می‌گفت، در سوریه به طور اسمی از حریم اهل بیت (ع) دفاع کرده و اما به طور رسمی از ناموس و ایران اسلامی دفاع می‌کنیم.

وی افزود: سجاد معتقد بود مردم سوریه مسلمان هستند و باید به دادشان برسیم؛ گرچه دوست داشت به لبنان برود ولی بیشتر مد نظرش رفتن به سوریه بود.

حضرت رقیه (س) به ثنای من صبر بدهد

همسر شهید عفتی ادامه داد: سجاد همیشه می‌گفت، ائمه اطهار (ع) در کشورهای عربی بسیار غریب هستند و حرم‌هایشان همیشه خلوت و به آن رسیدگی نمی‌شود.

جمالی عنوان کرد: زمانی که سر قبر همرزم شهید مصطفی صدرزاده می‌رفتیم، خطاب به این شهید می‌گفت، قرارمان این نبود، قرار بود با هم برویم.

وی افزود: حتی می‌گفت، بنر شهید صدرزاده که پایین بیاید عکس من در کوچه پدرم نصب می‌شود که پنج روز پس از چهلم شهید، این اتفاق افتاد.

همسر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد عفتی مطرح کرد: در پیام‌هایی که از سوریه برای من ارسال می‌کرد نوشته بود حضرت رقیه (س) به ثنای من صبر بدهد زمانی که شهید شوم خود حضرت آرامش می‌دهد، غصه ثنا را نخورید.

جمالی ابراز کرد: به سجاد می‌گفتم به تنهایی نمی‌توانم ثنا را بزرگ کنم ولی می‌گفت، مدد شهید زیاد است و در مورد ثنا غمگین نباش که پس از گذشت چند روز از شهادت ایشان، ثنا آرام است ولی شب‌ها دل تنگ پدر می‌شود.

وی افزود: از شجاعت همسر شهیدم هرچه بگویم کم گفته‌ام چراکه ایشان خیلی دلیرانه در فتنه ۸۸ ایستادگی کرد و زمان عقد چشم‌شان به دلیل اینکه آجر خورده بود، ورم کرده بود.

مسیر ولایت مسیر حق است

به گزارش فارس، سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس به خانواده شهید عفتی اذعان کرده بود که اگر سجاد عفتی و همرزم شهید که قطع‎‌نخاعی شده بود، نبودند تعداد اسرا زیاد می‌شد چراکه عملیات تمام شده بود ولی رزمندگان مسیر را اشتباه رفته بودند.

به همین دلیل شهید سجاد عفتی و همرزمش بسیاری از اسرا را به عقب راندند ولی خودشان دلیرانه ایستادگی کردند که سجاد شهید و همرزمش قطع نخاع شد.

زمانی که به شهید سجاد عفتی تیر اصابت می‌شود به دوستش می‌گوید، سرش را بالا بیاورد تا شهادتینش را بگوید و سلام بدهد ولی دوستش متوجه نشده بود که به کدام یک از ائمه اطهار (ع) سلام گفته بود.

از همسرش شهید سجاد عفتی در خصوص وصیت‌نامه شهید پرسیدم که به مطلب جالبی اشاره کرد و گفت: سجاد همسرم گفته بود برایت خیلی مطلب نوشته‌ام زمانی که شهید شوم وصیت‌نامه‌ام به دستت می‌رسد که هنوز کوله‌بارش به دست ما نرسیده است ولی شلوار، پلاک، شانه، شناسنامه و کارت ملی شهید سجاد عفتی به دست خانواده‌اش رسیده و حتی برای مادرش یک دست کفن، برای همسرش جانماز و یک دست کفن و برای دخترش ثنا یک روسری خریده بود که از خودش جدا نمی‌کند.

جمالی افزود: سجاد همیشه سفارش می‌کرد همه بدون استثنا پیرو مقام معظم رهبری باشند چراکه ایشان نایب حضرت هستند اگر در این مسیر باشی تشنه مسیر حق می‌شوی.

وی ادامه داد: سجاد می‌گفت، در وصیت‌نامه برایت نوشته‌ام که چه چیزهایی مشاهده کرده‌ام.

بنابر گزارش، شهید سجاد عفتی به همسرش گفته بود که امکان جانباز و شهید شدنش وجود دارد و باید آمادگی داشته باشد.

شهید شب قبل از شهادتش از ساعت ۱۱ شب تا هشت و نیم با همسرش از طریق پیام در ارتباط بود که همسرش می‌گفت، از ۱۰۰ پیامی که ارسال کرده بین ۴۰ تا ۵۰ پیام این شهید حاوی این جمله بود که «مواظب خودت و ثنا باش، همیشه دوستتان دارم و دلتنگتان هستم.»

گفتنی است، شهید سجاد عفتی ساعت ۲۱ شب یکشنبه ۲۹ آذرماه شربت شهادت را نوشید و بنا به وصیتش پیکر مطهرش روز جمعه چهارم دی‌ ماه به منزلش در شهر آبیک آورده شد و مورد استقبال پرشور و با شکوه مردم و مسئولان شهرستان آبیک قرار گرفت و سپس برای تشییع و تدفین پیکر مطهر شهید به شهریار منتقل شد.

روح مطهر و مقدس شهید عفتی و همه شهدای مدافع حرم شاد، یادشان گرامی و راه نورانی‌شان پررهرو باد و امید است همه بتوانیم در مسیر شهدا که همان مسیر ائمه اطهار (ع) و سیر الی‌الله است، حرکت کنیم. لبیک یا زینب (س)…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *