آشنایی با مدافعان حرم دسته‌بندی نشده

شهید مدافع حرم حجت ا… باقری

شهید مدافع حرم حجت ا… باقری

زندگی نامه شهید:

در یکم خردادماه ۱۳۶۴ فرزندی در خانواده ای مذهبی و انقلابی متولد شد،نامش را حجت گذاشتند ولی در خانواده به محسن شهرت یافت.

پدرش در هوای سرد وگرم زمستان و تابستان مشغول کشاورزی بود تا لقمه ای حلال را بر سر سفره آورد تا فرزندانی صالح و مفید تحویل اسلام و انقلاب دهد.

حجت هفت ساله شد و روانه ی مدرسه شد ، دوران ابتدایی را درمدرسه شهید حسینی (منطقه شورآباد) گذراند و جهت ادامه تحصیل در دوره ی راهنمایی به مدرسه فردوسی رفت. دوران متوسطه در دبیرستان علامه طباطبایی در رشته ی انسانی تحصیل نمود و در سال ۱۳۸۲ موفق به أخذ مدرک دیپلم گردید. در آن دوران با دوستانش بسیار خوش برخورد بود…

در سال ۱۳۸۴ عشق و علاقه ی زیادش به اسلام،انقلاب و رهبری عزم او را در جهت حضور در نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور دفاع از ارزش های اسلام ناب محمدی و ارزش های انقلاب جزم کرد. پس از گذراندن مراحل سخت گزینش و کمیسیون پزشکی و مصاحبه های حضوری ،موفق به پذیرش در دانشگاه امام حسین (ع) شد. دوره ی عمومی تربیت پاسداری و کاردانی خود را در مجتمع دانشگاهی حضرت امیرالمؤمنین (ع) اصفهان گذراند و موفق به أخذ درجه ی ستوان سومی شد، در آن دوران از دانشجویان موفق در آن مجتمع بود.

در سال ۱۳۸۷ پس از اتمام دوره ی کاردانی جهت ادامه خدمت به تیپ ۳۳ هوابرد المهدی (عج) جهرم معرفی شد و در گردان الفتح که یادگار سرداران شهید محمود عالیشوندی ،احمد و حیدر کشاورز بود شروع به کار کرد. رشادت ها وشهامت های وی، همکاران را به یاد رشادت های شهدای دفاع مقدس فراشبند می انداخت. در سال ۱۳۸۸ موفق به چندین پرش چتر های مختلف از بالگرد شد. همرزمانش از صداقت در گفتار وکردار،اطاعت پذیری،انضباط، تقوا، ادب و فرماندهی وی و دلسوزی نیروهای تحت امر خاظرات زیادی دارند.

حجت باقری فرماندهی با غیرت ، قاطع، مهربان و با بصیرت بود .در رزمایش ها و بازرسی های میدانی بسیار خوش میدرخشید تا این که در سال ۱۳۸۸ از طرف بازرسان ستاد کل نیروهای مسلح مورد تشویق قرار گرفت. در سال ۱۳۸۹ جهت ادامه خدمت به تیپ تکاور امام سجاد (ع) کازرون معرفی و در گردان تکاور حضرت فاطمه زهرا (س) مشغول به خدمت شد. در سال۱۳۹۰ در دوره ی تکاوری شرکت کرد و در آن دوره ، آموزش های ویژه، سخت و طاقت فرسا و نیرو های مخصوص را با موفقیت گذراند و در آن دوره هم به عنوان فراگیر نمونه انتخاب شد. در گردان تکاور حضرت فاطمه (س) ضمن اجرای مأموریت های محموله به آموزش نظامی نیروهای رسمی و سرباز می پرداخت و فرماندهی گروهان یکم آن گردان را بر عهده گرفت. بسیاری از فرماندهان و مدیران تیپ، از وی به نیکی و صداقت یاد میکردند. تا اینکه در سال ۱۳۹۱ جهت برقراری امیت پایدار در نقاط صفز مرزی جنوب شرق کشور به آن منطقه اعزام شد وطی دوسال در سخت ترین شرایط ،همراه با دیگر همرزمانش و با اجرای عملیات های نطامی در مرز و عملیات مردم یاری در روستاهای مرز نشین زاهدان ، امنیت پایداری را در آن منطقه به بار آوردند . در سال ۱۳۹۳ به دلیل درخشش تکاوران تیپ تکاور امام سجاد (ع) در منطقه جنوب شرق ،به منظور برقراری امنیت پایدار در مرز های شمال غرب ، به آن منطقه اعزام شد.ارتفاعات صعب العبور و مملو از برف های شمال غرب شاهد دلاور مردی ها و رشادت های وی و همرزمانش بود .وی به عنوان فرمانده در حساسترین پایگاه مرزی آن منطقه مشغول بود ، با انسداد قاطع خط مرزی در منطقه مسٔولیت وی ، قاچاقچیان موا مخدر ، سوخت و گروه ضد انقلاب و تروریست پژاک ، دیگر جرأت تردد را نداشتند و خواب از چشمان آن ها حرام کرده بود .

در سال ۱۳۹۳ به عنوان فرمانده و پاسدار نمونه انتخاب و معرفی شد و در همان سال به صورت داوطلب به منظور کمک مستشاری به رزمندگان اسلا در آن سوی مرزها به منطقه شامات عریمت کرد و با طرح ریزی های موفق در کنار ارتش سوریه و نیروهای مردمی ، موفق به تصرف و تثبیت چندین نقاط حساس در آن منطقه شد. پس از بازگشت غرور آفرین از منطقه شامات ، به ادامه مأموریت در شمال غرب کشور مشغول شد تا اینکه در آن منطقه حساس و استراتژیک با فرماندهی قاطع وی و چشمان تیز بین و گامهای استوار دیگر همرزمانش در تیپ تکاور امام سجاد(ع) و با یاری خداوند متعال و به برکت خون شهدای آن منطقه ، خاصه دلاور مرد فراشبندی شهید قاسم قاسمی ، منطقه شمال غرب از حضور گروه های تروریستی ضد انقلاب کاملا پاکسازی و امنیت پایدار در آن منطقه بر قرار شد .در ۲۵ آذرماه ۱۳۹۴ برای دومین بار به منظور دفاع از مرزهای اسلام و حرم آل بیت(ع) همراه با دیگر تکاوران تیپ امام سجاد (ع) عازم سوریه شد. در آن منطقه با طرح ریزی دقیق و اجرای موفقیت آمیز عملیات ، در منطقه مسٔولیتی که منجر به آزاد سازی دو شهر استراتژیک و شیعه نشین نبل و الزهرا که چهار سال در محاصره ی داعش بود ،شد. در در ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۴ در ین انجام عملیات مهم و غرور آفرین ، در روستای حردتین در شمال حلب بر اثر اصابت ترکش خمپاره ۱۲۰ به سر و پهلو و پس از گفتن ذکر مقدس یا حسین (ع) به درجه رفیع شهادت نایٔل گشت و به جمع شهدای مدافع حرم پیوست و بار دیگر برگ زرینی به افتخارات مردم فراشبند افزود. پیکر پاک و مطهر وی در تاریخ ۹۴/۱۱/۱۶ به خاک پاک و مقدس ایران اسلامی بازگشت و پس از تشییع در نیروی زمینی سپاه ، به فراشبند فارس منتقل و در تاریخ ۹۴/۱۱/۱۹ پس از انتقال پیکر شهید به معراج شهدای فراشبند (حوزه مقاومت امارضا(ع) ) و برگزاری مراسم وداع خانواده ی وی ، همشهریان و همرزمانش ، با حضور گسترده ی مردم پر شور ، انقلابی ،شهید پرور طی یک مراسم با شکوه و بی نظیر به گلزار شهدای قطعه ی ۲ فراشبند تشییع و در کنار شهدای دفاع مقدس به خاک سپرده شد .

روحش شاد و یادش گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *