آشنایی با مدافعان حرم دسته‌بندی نشده

شهید مدافع حرم اسماعیل شجاعی

شهید مدافع حرم اسماعیل شجاعی

معرفی شهید
نام و نام خانوادگی : اسماعیل شجاعی
محل تولد: نوبار بوکان
تاریخ تولد : ۴۹
تاریخ شهادت: ۹۴/۱۱
محل شهادت: نبل و الزهرا، سوریه
محل دفن: بوکان
وصعبت تاهل: متاهل
تعداد فرزندان : ۳

زندگی نامه
دو مدافع حرم از دیار آذربایجان غربی در دفاع از حریم اهل بیت(ع) به شهادت رسیدند. شهیدان «مصطفی قاسم پور» و «اسماعیل شجاعی» از شهرستان ارومیه که به صورت داوطلبانه راهی سوریه شده بودند، به شهادت رسیدند. این شهیدان در عملیات اخیر در جریان آزاد سازی دو شهر «نبل» و «الزهرا» در سوریه که بیش از چهار سال در محاصره تروریست‌های تکفیری بود، در تاریخ بهمن ۹۴ به خیل مدافعان حرم حضرت زینب(س) پیوستند.
پیکر پاک شهیدان مصطفی قاسم‌پور و اسماعیل شجاع از شهدای مدافع حرم اهل آذربایجان غربی امروز از میدان انقلاب تا میدان امام حسین(ع) ارومیه در مسیر خیابان امام خمینی(ره) با حضور عموم مردم ارومیه تشییع شد.
بعد از ظهر امروز مراسم تشییع از پیکر مطهر شهید اسماعیل شجاعی اولین شهید مدافع اهل‌سنت استان آذربایجان غربی از مقابل ورزشگاه وحدت بوکان برگزار شد. شهید اسماعیل شجاعی اهل روستای نوبار شهرستان بوکان بود که از یک سال قبل برای مقابله با داعش در کنار سایر رزمندگان اسلام به دفاع از حرم اعزام شده بود که سه روز قبل به شهادت رسید.

خاطرات
نخستین شهید مدافع حرم اهل سنت استان آذربایجان
تشییع شهید به گزارش تسنیم
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوکان، جانشین قرارگاه اما سجاد(ع) و فرمانده سپاه پاسداران مهاباد امروز در مراسم تشیع پیکر این شهید مدافع حرم ضمن تسلیت به خانواده شهید بزرگوار و مردم بوکان اظهار داشت: شهرستان بوکان در دوران مختلف امتحان‌های از این دست زیاد پس داده است و شهیدانی مانند علی دریانوردی، جباری و شوانه و شهیدان بزرگ دیگر از تقدیم ایران اسلامی کرده است.
سردار داود رنجبرزاده گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری اینان شهیدان مدافع حرم اهل بیت(ع) هستند و با تکفیری‌ها و داعشی‌ها می‌جنگند و شهدای بزرگ و گرانقدری هستند که افتخار برای ما به ارمغان می‌آورند.
وی بیان کرد: امروز ایران عزیز ما به برکت خون شهیدان است که با عزت ما از جان خود می‌گذرند و تن به ذلت دشمنان نمی‌دهند و در برابر ظلم و ستم دشمنان سر تسیلم فرو نمی‌آورند.
رنجبرزاده تصریح کرد: شهیدان گرانقدر به عنوان مدافع حرم در سوریه و به عنوان مستشاران نظامی در کنار همرزمان سوریه و عراق و نیروهای مردمی با دشمنان اسلام می‌جنگند چون همه می‌دانند تکیفری‌ها نوکران بی‌چون و چرای آمریکا و اسرائیل هستند که جنگ نیابتی را در کشورهای اسلامی به بار آورده‌اند.
فرمانده سپاه مهاباد افزود: فداکاری و ایثار رزمندگان جمهوری اسلامی ایران و بیداری کشورهای اسلامی فرصت درست کردن حاشیه امن به دشمنان را نمی‌دهد و با حضور رزمندگان اسلام وضعیت برای نیروهای اسرائیلی در منطقه نا امن شده است.
وی افزود: نیروهای نیروهای آمریکا در خلیج فارس با ذلت رفت و آمد می‌کنند چون ترس و هراس دارند و می‌دانند که نیروهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در آن مناطق هوشیارانه و انگشت به ماشه حضور دارند.
رنجبرزاده اظهار داشت: اگر دیروز رزمندگان در این مرز و بوم و شهر به شهادت رسیده‌اند امروز این فرهنگ ایثار از این مرز و بوم فراتر رفته است و در منطقه حرف نخست را می‌زند.
وی با بیان این که توطئه دشمن برای ما کاملاً مشخص است گفت: رزمندگان ما هر توطئه‌ای را برملا می‌سازند و از کشورهای اسلامی و مظلوم دنیا به عنوان یک مسلمان دفاع می‌کنند و این از افتخارات ما است که کشور ما را به این جا رسانده است و این ایثار و فداکاری ملت بزرگ ایران را به دنیا معرفی کرده است و کشور ما را در دنیا به کشوری بزرگ تبدیل کرده است.
شهید اسماعیل شجاعی ۴۵ ساله در شمال حلب در سوریه در جنگ با نیروی ضد بشری داعش به درجه رفیع شهادت نائل شد و پیکر پاک این شهید بر دوش مردم شهید پرور بوکان که سرما و برف و باران تاثیری در استقبال گرم آنها نداشت در قطعه شهیدان گلزار شهدای این شهر تشییع و به خاک سپرده شد.
گفتگو با مادر، خواهران و همرزم اولین شهید اهل تسنن مدافع حرم در آذربایجان غربی:
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کانی پرس، سخن گفتن از شهید و شهادت آنقدر سخت ولی شیرین است که هر چه می گویی دلت سیر نمی شود، آن هم هنگامی که نام شهدای مدافع حرم در میان باشد همان های که برای دفاع از اسلام و اهل بیت پیامبر(ص) جان و مال خود را نثار کردند تا گزندی به اسلام نرسد.
وقتی با خانواده و همرزمان شهدای مدافع حرم هم کلام می شوی سخنانشان در باره شهید آنقدر دوست داشتی و شیرین است که گذر زمان برایت معنی پیدا نمی کند و دل و جانت همه گوش می شود برای شنیدن خاطره ای یا کلامی هر چند کوتاه از مردانی بزرگ که در راه حفظ اسلام خون خود را نثار کردند.
هنوز چند روز از تشییع پیکر پاک اولین شهید اهل تسنن مدافع حرم غرب کشور “اسماعیل شجاعی”در بوکان نمی گذرد که اشتیاق روبه‌رو شدن با خانواده و همرزمان این شهید بزرگوار من را به دیدار این بزرگان می کشاند تا به جواب تمام سوال‌هایی که در ذهن دارم برسم.
مادر و خواهران شهید اسماعیل شجاعی به همراه همرزم شهید در خانه برادر شهید بزرگوار پذیرای من بودند و با چشمانی اشک بار از فراق یار و یاور خود سخن به میان آوردند.
مادر این شهید والامقام اولین نفری است که با من هم کلام می شود و با زبان شیرین کوردی می گوید، پسرم رفت تا به همه بگوید در این دیار هنوز شیرمردان بزرگی هستند که تا میبینند اسلام و قران در خطر است حاضرند خون خود را نثار کنند و نزارند هیچ گونه حتاکی و جسارتی به اسلام و اهل بیت پیامبر شود.
وی که بغض سنگینی گلویش را گرفته بود ادامه می دهد: اسماعیل از همان کودکی عاشق اسلام و انقلاب بود و هیچ گاه نگذاشت کسی از دستش ناراحت شود و هیچ‌ وقت توان دیدن ناراحتی کسی را نیز نداشت.
این مادر بزرگوار ادامه می دهد: برای من افتخار بسیار بزرگی است که فرزندم در راه انقلاب و اسلام به شهادت رسیده است.
وی عنوان می کند: از وقتی دشمنان اسلام در سوریه دست به کشتار مردم بی گناه زدند اسماعیل خیلی بی‌قراری می کرد و برای من از بدبختی های مردم سوریه می گفت.
این مادر فداکار که فرزندش را در راه اسلام و حریم اهل بیت تقدیم انقلاب و رهبری کرده است ادامه می دهد: حرف شهید در روزهای آخرش در خانه این بود که «باید برم.» زیرا اسلام مرز ندارد و اکنون مسلمان سوریه نیاز به یاری ما دارند که از آنان در برابر متجاوزان دفاع کنیم.
فاطمه رحیمی که دیگه توان حرف زدن ندارد در پایان می گوید هرچه داریم و نداریم فدای انقلاب و رهبری باد.
خواهران این شهیدیزرگوار نیز شهادت برادرشان را در راه اسلام و اهل بیت افتخار می دانند و می گویند: به خود می بالیم که خواهران چنین برادری هستیم.
آنان ادامه می دهند: شهید شجاعی خیلی دوست داشت به سوریه برود تا از مردم مظلوم سوریه و حرم حضرت زینب(س) در برابر کفار دفاع کند و در آخر نیز به آرزوی خود رسید.
استیفا خانم خواهر بزرگ شهید عنوان می کند: بعضی از کوته‌فکران فکر می‌کنند مدافعان حرم برای مسائل مادی راهی سوریه می‌شوند ولی واقعا مسائل مادی برای اشخاصی مثل برادر شهیدم ارزشی نداشت زیرا وی به تمام معنا بسیجی انقلاب و اسلام بود وضعیت زندگیش نیز این مهم را به اثبات می رساند.
وی ادامه می دهد: اسماعیل راه خوشبختی را که همانا دفاع از اسلام و مظلومان بود خوب شناخته بود و در نهایت نیز در این راه به آرزوی همیشگیش که شهادت بود رسید.
استیفا خانم می افزاید: اسماعیل آن‌قدر برای دفاع از ناموس پیامبر محکم بود که هیچ کدام از اعضای خانواده نمی‌توانستم در برابر اراده وی نه بگویم.
وی ادامه می دهد: چه هدفی از این بالاتر که در راه اسلام و اهل بیت پیامبر شهید شد که برادرم با لبیک گفتن به ندای اسلام و رهبری در این راه خون خود را نثار کرد و به درجه رفیع شهادت رسید.
خواهر شهید شجاعی در پایان با تشکر از آحاد مردم بوکان برای حضور باشکوه در تشییع شهید شجاعی گفت: غم از دست دادن شهید شجاعی تنها برای ما نبود بلکه برای تمام مردم ایران بود زیرا وی برای حفظ اسلام و همچنین امنیت و آرامش این کشور دور از خانه و کاشانه خود به شهادت رسید تا امنیتی پایدار را برای کشور عزیزمان به ارمغان آورد.
وی خاطر نشان کرد: واقعا مردم بوکان نیز در تشییع جنازه ش نشان داند که همیشه خادم کسانی هستند که برای حفظ انقلاب خون خود را نثار می کنند.
همرزم شهید شجاعی نیز در این گفتگو گفت: بنده ده سال است که با شهید شجاعی از نزدیک لشنایی دارم و می توانم به یقین بگویم ایشان به معنای واقعی یک بسیجی و عاشق نظام و انقلاب بود.
وی افزود: شهید شجاعی و دیگر یارانش برای حفظ قران و اسلام و همچنین ناموس پیامبر هزاران کیلومتر راه را پیمودند تا در برابر سخیف ترین انسانهای جهان بایستند تا از اسلام ناب محمدی دفاع کنند.
این همرزم شهید ادامه می دهد: شهید شجاعی هم می جنگید هم به مردم مظلوم سوریه کمک می کرد و به ما نیز روحیه می داد و می گفت که پیروزی اسلام نزدیک است.
وی عنوان کرد: شهید شجاعی همیشه می گفت: اگر کسی در هر جای جهان بخواهد به اسلام و انقلاب ضربه وارد کند ما بایستی به عنوان سربازان امام خامنه ای همانند یک صد محکم در برابرشان بایستیم و تا آخرین قطره خون مبارزه کنیم.
شهید شجاعی خستگی‌ نمی‌شناخت و همین ویژگی‌اش باعث شده بود که همیشه به عنوان نفر اول در خط مقدم حضور داشته باشد .
وی خاطر نشان می کند: مدیریت و فعالیت‌های شهید شجاعی مشخصه بارزی بود که او را به عنوان یک بسیجی واقعی از دیگران متمایز کرده بود.
این مدافع حرم ادامه می دهد: شهید شجاعی از گروه های تکفیری هیچ ترسی نداشت و با شجاعت تمام وارد چنین کارزاری با دشمنان اسلام در سوریه شد.
همرزم شهید با نگاهی تامل برانگیز به تمسال شهید شجاعی می افزاید: اینکه مستقیماً ساعت ها زیر بارانی از آتش قرار بگیری دل می‌خواهد،که به عینه همه یاران شهید شجاعی این مهم را در وی دیده بودند.
وی تصریح می کند: اگر شهید شجاعی ها می‌خواستند به خودشان ترس راه بدهند که خانه و خانواده و فرزندان و عزیزانشان را ترک نمی‌کردند و در میدان نبرد آن هم با گروهای که بوی از انسانیت نبرنده اند حاضر شوند.
همرزم شهید در ادامه از حال و هوای شهید شجاعی قبل از شهادت سخن گفت و عنوان کرد: چند روز قبل از شهادت چهره اسماعیل واقعا آسمانی بود، و اصلا انگار توی این دنیا حضور نداشت.
این چند روز اخر فقط می خندید و می گفت: تنها آرزویم این است که در راه اسلام و انقلاب شهید شوم و در نهایت نیز به آرزویش رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *